"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі  Жаңаесіл ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
ГКГУ "Общеобразовательная школа села Жанаесиль отдела образования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области".

Нормативтік құжаттар.


СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

13.12.2017

                                                          

Пәні:    Қазақстан  тарихы                                                

 

Мектеп: ММ «Новоишимка аулы №32 орта

мектеп»

Күні:

 

Мұғалімнің аты-жөні: Тулебаев М.Б.

Сынып: 7

 

Сыныптағы оқушылар саны: 14

Қатыспағандар:

 

Сабақ   тақырыбы:

 

Ортағасырлық

Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы .

 

Зерттеу сұрағы: Ұлы Жібек жолы

ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.4.2.1 – Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына

әсерін анықтайды;

6.4.1.1 – көшпелілер мен

отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтайды;

6.2.2.2 – ортағасырлық

сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіреді

Сабақ  мақсаттары:

 

-         

Барлық оқушылар: Ұлы Жібек жолының үш кезенге бөлінуін біледі;

-         

Оқушылардың басым бөлігі: Ұлы Жібек жолындағы сауданың

әлемдік мәдениетке әсерін біледі.

-         

Кейбір оқушылар: Ұлы Жібек жолының тармақтарын

картадан анықтап, оны сызып бере алады.

Бағалау критерийлері:

Ұлы Жібек жолы арқылы мәдениетімізге,экономикамызға көптеген өзгерістер

енгізгенін біледі. Қалалардың пайда болу тарихын біледі. Картамен жұмыс

жасайды.

Тілдік  мақсат:

Сыныптағы диалог/жазылым үшін

пайдалы тілдік бірліктер: нефрит,лазурит,пергамент. Талқылауға арналған

тармақтар: пергамент. Сіз неліктен екенін айта аласыз ба? пергамент сөзін

білесіз бе? Жазылым

бойынша ұсыныс: экономика.

Құндылықтарға баулу:

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға,өзгелердің мәдениетіне құрметпен

қарауға,жауапкершілікке баулу.

Пәнаралық байланыс:

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға,өзгелердің мәдениетіне құрметпен

қарауға,жауапкершілікке баулу.

Алдыңғы  білім:

 

Ортағасырлық

Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына Ұлы Жібек жолының ықпалы

16 параграф  Атамұра

баспасы

 

 

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарлаған кезеңдері:

Сабақтағы

жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

4 минут

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы.

2 мин

 

Ынтымақтастық  атмосферасын  қалыптастыру . «Саяхатқа барамын». Мен

саяхатқа барамын , өзіммен бірге ........аламын.

«Шаттық

шеңбер»

ширату   жаттығуы   арқылы 

пысықтау.

    Оқушылардың зейінін шоғырландыру,

қызығушылығын ояту, шапшаңдық дағдысын дамыту.

      Балаларды

түрлі түсті асықпен топқа бөлу:

1 топ- қызыл

түс

      2 топ-

жасыл түс

      3топ-  сары түс 

Үй

тапсырмасын тексеру.... «Доп лақтыру» әдісі арқылы мұғалім үш топтағы

оқушыларға сұрақ қояды.

1 топқа:

-Алтыншы

ғасырдың екінші жартысында Ұлы Жібек жолының біраз бөлігіне кімдер елік етті?

-Сайрам қаласы

7 ғасырда қалай аталды?

2 топқа:

-10-12 ғасырларда Ұлы Жібек жолы бойында пайда болған

жаңа қалалар?

-Неге Ұлы Жібек жолы деп аталды?

3 топқа:

-Ұлы Жібек жолы қайдан басталады?

-Отырар қаласының ескі атауы?

 

Мұғалімнің әр

топқа қалыптастырушы бағалауы.

 

Сурет арқылы

тақырыпты ашу:

  

    

Оқушыларға суреттер көрсетіліп, не

білетіндерін ортаға салып айтады.

Ой шакыру. Суретте не бейнеленген?

Ол туралы

не айтуға болады?

 

 Қалыптастырушы бағалау: Мұғалімнің ауызша бағалауы                 

   

Сабақтың

тақырыбы мен мақсаттары айтылады.

 

Ұлы

Жібек жолының үш кезенге бөлінуін біледі;

 

Т/ ж. 1-ТАПСЫРМА:

Мәтінді оқып, әр топ постер жасап,қорғайды.

 

Берілген критерийлер арқылы 1 топ 2 топты, 2 топ 3

топты, 3 топ 1 топты бағалайды.

1.Тақырыптың мазмұнын ашылды. 1 балл

2.Берілген ақпаратты жеткілікті етіп түсіндірді. 1

балл

3.Уақытты үнемді пайдаланды. 1 балл

 

Қалыптастырушы

бағалау: «Қол шапалақ» әдісі арқылы

 

 

Жеке жұмыс. 2-ТАПСЫРМА: Кесте толтыру

 

 Мәтіндегі

мәліметке және өз біліміңе сүйене отырып, таңдауға берілген үш қала туралы

мағлұматты кестеге толтырыңыз.    Жібек

Жолының жандануымен қазақ даласындағы халықтың біразы отырықшылыққа өтіп,

өңірде жаңа қалалар пайда бола бастады. Отырар,Тараз, Испиджап, Суяб, Сауран,

Түркістан, Сығанақ сынды үлкен шаһарлардың маңызы артып,  гүлденді.Ұлы Жібек жолы бойындағы

қалалардың  дамуына сауда мен

кәсіпкерліктің  де ықпалы зор болды.

Сауда жолының бойында орналасқандықтан аталмыш қалалардағы халықтың саны да

күрт артып, тез өркендеген.

Қала аты

Саудасы

Архитектуралық

ескерткіші

 

Қолөнері

Діни-наным

сенімдері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

- Ұлы Жібек жолының қалалардың дамуына тигізген

әсерін атайды;

- Ұлы Жібек жолы бойындағы қалаларда кәсіп түрлерінің

пайда болуын атайды;

- Ұлы Жібек жолы бойындағы қалалар тұрғындарының

санының өсуін атайды.

                                

 

Қалыптастырушы

бағалау:   Екі жұлдыз, бір тілек

 

 

 

Бүгінгі сабақта не туралы білдік?

Ұлы Жібек жолы қандай кезендерге бөлінеді?

Қалай ойлайсындар, бүгінгі сабақ мақсатына жеттік пе?

 

Ұлы Жібек жолының үш кезенге бөлінуін біледі.

 

 

 

 

         

                      

Рефлексия:

Сәттілік жолы.

 

 

Үйге тапсырмасы:   Тақырыпты оқып,  тест сұрағын құрастыру (5 сұрақ)

 

 

Түрлі түсті асықтар

 

 

 

 

доп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Ватман,маркер

А 3

қағазы,стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау

Бағалау

Денсаулық және

өмір қауіпсіздік техникасы

Деңгейлік

тапсырмалар;

«А» , «В» , «С» .

 

    Барлығы:

 Қазақстан

территориясындағы ерте көшпелілердің 

халықаралық  сахнадағы орнын

анықтады, сарматтардың қарым-қатынас

жасаған елдерін атайды;

 басым бөлігі:

-         

Сарматтардың қарым-қатынас жасаған елдерін картадан

көрсетеді;

-         

Сарматтардың басқа елдермен қарым –қатынасын

салыстырады

-         

Қарым-қатынас бағыттарын ажыратады;

-         

кейбірі:

Сарматтардың

сыртқы саясатының ерекшелктеріне талдау жасайды және маңыздылығын сарайды.

Қалыптастырушы

багалау:  

лайк,

дизлайк арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Қалыптастырушы

бағалау:  Қол шапалақ» әдісі арқыл

 

 

Топқа бөлу. Шаттық шеңбер.Сергіту сәті.Психологиялық

ахуал.


Просмотров: 585

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст